Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Eğitim / Uyanış Hikayesi

Uyanış Hikayesi

Bugün bir hikaye(!) anlatmaya karar verdim. Dilerim sizi sıkmış olmam…

koy-resmiZamanın birinde birbirine yakın iki köy varmış. Bu köylerdeki insanlar ayrı kültürlere ve dillere sahipmiş. Bir gün köyün birinde özel bir meyve sebze üretim sistemi fark edilmiş. Bu sistem o kadar güzel işliyormuş ve insanlara faydalı oluyormuş ki kısa zamanda bir çok farklı meyve ve sebze üretilmeye başlanmış. Diğer köyün bundan haberi yok tabi. Bu köy diğerine nazaran daha ilkel bir yapıda imiş çünkü.

Bir şekilde bu gelişmemiş köy de, diğer köyün muhteşem sistemini duyar hale gelmiş. Kendi kendine de yavaş yavaş bu sistemi kurmaya, düşe kalka öğrenmeye çalışıyormuş. Hal bu durumda iken, köydeki gençlerden bazıları diğer köyü ziyarete gitmiş. Halkın çoğunluğu böyle bir şey düşünmemiş çünkü o köylülerin dilini bilmemek onların araştırmasını ve öğrenmesini engelliyormuş. Bu gençler diğer köye gittikleri zaman fark etmişler ki kendi köylerindeki sistem burada çok daha ileri noktalara varmış. Bunlar da bu sistemde başarılı olmuş kişilere bakarak nasıl biz de böyle olabiliriz diye düşünmeye koyulmuşlar.

“En iyisi biz bu başarılı kişileri taklit edelim. Hatta onların eserlerini, eğitimlerini ve sistemlerini okuyalım, kendi dilimize “çevirelim”. Nasıl olsa bizim köydekiler bu köyün dilini bilmiyorlar…”

Bu gençler sistem hakkında içerikten yoksun olmalarına rağmen, sistemi tam olarak öğrenmemiş olmalarına rağmen ve gerekli içsel olgunlukta bulunmamalarına rağmen köylerine “çeviri eğitim ve eserleriyle” dönmüşler. Ve sonra başlamışlar ilk adım olan “rol yapmaya”. Bu sistemi biliyormuş ve bu konuda çok başarılılarmış gibi kendilerini göstererek, köydeki dil bilmeyen, okumayan gençleri  ve insanları sisteme dahil etmeye başlamışlar. Onların “leader” oluşundan etkilenen sorgulama ve araştırma yoksunu kişiler de onlar gibi olmak umuduyla ceplerinde ne kadar para varsa sisteme vermişler. Bir anda bir çok kişiye ulaşmış bu genç arkadaşlar. Zengin olmaya başlamışlar. Zenginliklerini de cazibe merkezi haline getirmişler ki insanları umutlandırarak, onların zenginlik hayallerini tahrik ederek daha fazla sömürebilsinler. Bu sebeple kah arabalarını gösterişe sunmuşlar, kah gezdikleri yerleri, kah şaşalı toplantılarını. Bencilliğin, hamlığın göstergesi olan gösterişler.

Bir süre böyle geçip gittikten sonra, köyün yaşlıları, araştıran ve sorgulayan bazı kişiler, bu gençlerin doğru sebze meyve üretim sistemini kurmadığını dile getirmeye başlamışlar. Meyve ve sebzelerin olması gerekenden çok daha pahalı olduğunu, sistemin özünün böyle olmadığını insanlara anlatmaya çalışmışlar. Ancak binlercesi çoktan bu yanlış sömürü sistemine dahil olmuş.

Şu an ise, köyde kurulan bu yanlış ve aldatıcı sisteme karşı bazı sesler yükselmeye başladı. Sistemdeki insanlar yavaş yavaş uzaklaşmaya, kendilerini ve sistemi sorgulamaya başladılar. İnsanlara sattıkları meyve ve sebzelerin normalden kat kat pahalı olduğunu dolayısıyla insanları kandırdıklarını fark eder oldular. Kimisi kendisine, kimisi değerli(!) sponsoruna, kimisi de “leader”ine kızdı. Son pişmanlık maalesef işe yaramıyordu. Giden gitmişti. Kendilerinin zar zor kazandıkları üç beş kuruş, sistemi kuranların bencil zenginlik ateşine yakacak oldu.

İyisi mi ? Artık uyanış başladı. İnsanlar sorgulamaya, araştırmaya yöneldi. “Biz neden bu ürünü bu kadar pahalı satıyoruz? Halbuki bu sistemin özünde ürün ucuzluğu ve avantajı vardır. Biz yoksa yasak olan para üzerinden para kazanma işi mi yapıyoruz? ” gibi sorulara cevaplar verilemeyince sesler daha da yükseldi. Herkes bu gibi dolandırıcıların, illegal yapılanmaların, haksız kazançların ömrünün çok kısa olduğunu ve kişiye mutluluk, huzur getirmediğini biliyor. Kurdukları sistem kendini ele vererek yavaş yavaş yıkılmaya başlıyor. Yalanları, samimiyetsiz kimlikleri, boş vaatleri artık gün yüzüne çıkıyor.

Geride yine binlerce insan enkazı bırakarak…

Bu sistemi doğru, dürüst ve olması gerektiği gibi yapanlar ise, bu kötü örnekler yüzünden insanların ön yargılarıyla, kötü tecrübeleriyle uğraşıp duracaklar. Enkazı temizleme görevi yine onlara kalacak.

Bu arada bu yanlış yapılanmalar bitecek diye düşünmeyin. Kolay yoldan, illegal, oturduğu yerden, bencilce para kazanmak isteyen insanlar oldukça, yeni yeni oluşumlar şu an olduğu gibi köyümüzü işgal etmeye devam edecek. Yapılacak tek şey bu konuda mümkün oldukça bilinçlenmek, sorgulamak ve araştırmak. Kanmamak ve aldatılmamak için.

Üzücü bir köy hikayesi(!) işte…

Başarıya giden yoldaki tek anahtarın samimiyet olduğunun bilinciyle…

Hoşça kalın…

Mustafa Yüksel / Network Marketing Rehberi

Bir Cevap Yazın

Network Marketing Kripto Para