Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Eğitim / Üşenme! Erteleme! Vazgeçme! Vazgeçen başarısızlığı seçer.

Üşenme! Erteleme! Vazgeçme! Vazgeçen başarısızlığı seçer.

Network iş alanında başarılı olmanın etkin ögelerinden birini kaleme almak istiyorum.

ÖZGÜVEN
Özgüven, bir tutum, bir duygu, bir inançtır ve davranışlarla sergilenir. Kişinin kendi değerini bilme, kendisine sevgiyle saygıyla ve dürüst bir şekilde davranabilme yeteneğidir.

Elbette birçok alanda, kişinin bulunduğu ortamda rahatça kendini ifade etmesi gerekir. Bazı mesleklerde ise bu mecburidir. Network için katıldığımız fırsat sunumlarında dinleyiciler arasında öyle kişiler vardır ki onların iş yapma yetisi, gelir gelir, özgüvende takılır. Ürünlere güvenir, çevresinde bu işin yapılacağına inanır, en önemlisi kazandıracağı maddi olanakları mantığı doğrular… Yani, “Yağ var, un var, şeker var, ne duruyorsun? Helva yapsana!” sorusuna cevap: “BEN YAPAMAM. BEN BAŞARAMAM.”

Böyle durumlarda yapılması gereken bizce birkaç öneri var.Öncelikle lider, çekimser ruhlu bu arkadaşı gözlemlemekle başlayacak. Veya o kişinin ağzından duyacağı “BEN YAPAMAM” cümlesiyle yola çıkacak.1. Özgüven genlerle geçmez, kişi özgüveni sonradan kazanır. Normal olanı daha çocukken kazanılması ama birey bunu isterse ve çevre faktörleri de yardımcı olur ise her yaşta başarır. Sonuç ise yüzde yüz müspettir.Network penceresinden bakmaya devam edelim. Destekleyici (sponsor) her toplantıya katılmasını sağlayacak. Özellikle kendisine benzeyen başarı hikâyelerinin duymasını sağlayacak.NETWORK’TE EN GÜZEL MOTİVASYON BAŞARI HİKÂYELERİDİR.

2. Öncelikle sistemde iyi olabileceği alanlarda kişiyi yönlendirip kendini daha iyi hissetmesini sağlamalı.
Örneğin ürün tanıma ve tanıtma alanında iyi olan bir kişiye ekip kurmada acele edilmemeli. “Başarı tutkulu gelir ve alışkanlık yapar” ilkesi önemlidir.

ÇEVRESİNDEN DEĞER VE İLGİ GÖREN KİŞİ YAVAŞ YAVAŞ BULUNDUĞU ORTAMI BENİMSEYECEKTİR.

3. Bir başka adım ise sorumluluk vermek. Küçük veya geniş katılımlı organizasyonlarda çekimser, özgüven zaafı yaşayan arkadaşları görevlendirmeli ve başaracaklarına olan inancımızı hissettirmeliyiz. Bazen bu görev dağılımı isteğe bırakılmalı, bazen de süreç gereği kendiliğinden gelişen durumlarda sorumluluk kişiye sorulmadan verilmeli.

KÜÇÜK DE OLSA BAŞARIYLA TAMAMLANAN HER GÖREV KİŞİYİ GÜÇLÜ KILAR.

4. En önemlisi bu kişi ile başarı merdivenleri için bir plan hazırlayın; kısa vadeli, orta vadeli ve uzun vadeli hedefler.

5. Bir eğitim görevlisinden işitmiştim: “Ömrümde kitap okumadan geçirdiğim iki gece hatırlıyorum: Birincisi evlendiğim gece, ikincisi ise babamın vefat ettiği gece.” Sayfalarca yazılsa bundan daha güzel anlatılamazdı.

Ünlü bilgin Bacon da şöyle der:
“Okuyor musunuz, ömür boyu mutlusunuz demektir.”

ÖZELLİKLE NETWORKTE DOĞRU ADIM İLLA PARA DEMEK OLDUĞU İÇİN KARŞIYI İKNA İÇİN FAZLA ÇABAYA GEREK YOKTUR. KAZANMASI İÇİN DOĞRU YOL HARİTASINI ELİNE VERMENİZ VE PUSULASINI İYİ TARİF ETMENİZ YETERLİ OLACAKTIR.

ÖZGÜVENİ YÜKSEK KİŞİLER;

Bilmediklerinde, bildiklerinde oldukları kadar cesurdurlar. Kazancı ve kaybı aynı iştiyakla karşılayıp tekrar ve yeniden başlamaktan korkmazlar.

Kendilerine olan özgüvenleri içsel enerjiyi tetiklediği için öncelikle kendilerini ve çevrelerini sevgiyle, merhametle, şefkatle kucaklarlar.

İnsana özgü zaaflardan gocunmazlar. Bütün insanların başarılarına ve başarısızlıklarına olgunlukla yaklaşırlar.

Özgüveni olan kişi her şeyden sorumlu hissetmez kendini. Gücünün sınırlarını iyi belirler. Gereksiz suçluluk duygusu ile kendini yıpratmaz.

Kendine karşı memnuniyeti, sağduyusunu geliştirir.

KENDİ DEĞERİNİ BİLEN HER İNSAN BAŞKALARINI DA DEĞERLİ GÖRÜR.

Network kariyer dergimizin üçüncü sayısında kalemden düşen bu konu, zaman zaman kişisel gelişim kitaplarında karşımıza çıkar. Gereken değeri verdiğimizi varsayarak bu yazımdan sonra da tekrar bu konuya eğilmeyi teklif ediyorum.

Değerli kariyer dergisi okuyucularıma saygılarımı sunuyorum.

Türkan DAŞKIN

Bir Cevap Yazın

Network Marketing Kripto Para