Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Eğitim / Sektöre Yeni Giren Firmalara Tavsiyeler

Sektöre Yeni Giren Firmalara Tavsiyeler

Doğrudan satış firmalarının sektöre girip başarısız olmalarının sebebi genellikle momentum kaybı ve kendi alanlarında piyasa oluşturamamalarıdır. Bu makalemde yeni şirketlerin bu sektörde büyümesini ve sektörde tutunmasını sağlayacak on tane strateji paylaşacağım.
Doğrudan satış, özellikle Türkiye’de gün geçtikçe gelişiyor ve rekabet gittikçe kızışıyor. İstatistiklere göre dünya genelinde geçen yıl kurulan doğrudan satış şirketlerinin sadece %18’i günümüze ulaşmıştır. Geriye kalan %82’lik payı oluşturan, diğer tabirle başarılı olamayan doğrudan satış şirketlerinin başarısız olmasının sebebi momentum kaybı ve piyasa oluşturamamadır. Burada en önemli nokta şirket kurulduktan sonra ilk beş yüz girişimciye ulaşabilmektir. Türkiye’deki girişimci piyasası da artık eskisi gibi değil… Şimdilerde girişimciler öncekinden çok çok daha seçici.
Şimdi gelelim bu sektörde başarılı olmak ve bu sektöre tutunmak için şirketlerin izlemesi gerektiğini düşündüğüm on adet stratejiye…
1.  Bu işin ilişkiye dayalı bir iş olduğunun farkına varın. Girişimciyi işin kalbine -en önemli yerine- koyun. Personel ve yönetici kadronuza girişimcilerin ne kadar önemli olduğunu öğretin. Kararlarınızı alırken “acaba bu karar benim girişimcimi nasıl etkiler” diye düşünün.
2. İşe girenlerin detaylı takibini yapın. Bir günde, bir ayda, bir yılda kaç kişinin işe girdiğini öğrenin. Ama unutulmaması gereken bir nokta var ki söylemeden geçemeyeceğim. Şirketler hep kaç kişinin işe girdiğinin takibini yapar ama kaç kişinin işi bıraktığın, çalışmadığının takibini yapmaz. Bu sebepten ötürü performans takip metotları geliştirmeniz şirketinizin geleceği için çok önemlidir.
3. Harika ve çok sıkı bir doksan günlük program hazırlayın çünkü dediğim gibi ilk doksan gün en kritik üç aylık dönemdir. İşbirliğini kullanarak ve aşağıdaki maddeleri de göz önüne alarak girişimcileriniz işte tutmaya çalışın:
• Eğitim
• İletişim
• Kültür
• Ödül
4. İnteraktif işbirliği halinde olduğunuzdan emin olun.
• Yenilikçi olun; forumlar, bloglar, haftalık dergiler çıkarın.
• Girişimcilerinizle oturup röportaj yapın ve sorun:
“Neden bu işe girdin?”
“Neden bıraktın?”
“Daha iyi olabilmen için neler yapılabilir?”
gibi…
5. Girişimci ağınızı genişletmek için önceden tasarlanmış stratejiler kullanın. Bu strateji sosyal medyanın kullanılması olabilir. Mesela facebook, twitter gibi sosyal paylaşım siteleri bu stratejilerden bir tanesidir.
6. Müşteri portföyünüzü iyi bilin. Müşterileriniz sizden ne satın alıyor, ne satın almak istiyor ve neden satın alıyor? Ve en önemlisi: “Neden sizden alıyor da başkasından almıyor?” “Girişimciler niye sizi seçiyor?” Bu ve bunun gibi soruları şirketin kurmayları olarak görüşüp bir portföy oluşturduktan sonra ona göre hareket etmeniz, doğrudan satış firmanızın ömrü ile doğrudan orantılıdır.
7. Şirketinize giriş olanaklarınızı, müşteri ve girişimcilerin ilgisini çekecek şekilde düzenleyin. Bundan sonra başarılı olmaları için onlara yardımcı olun. Mesela yeni girişimcileriniz için ortak hedefler koyun. Aşağıdakiler sizin için örnek hedefler olabilir:
“En uygun fiyata ürün”
“Ek zamanlı gelir”
“Tam zamanlı gelir”
8. Ödeme planınızın en kısa zamanda ödül, komisyon kısaca girişimciyi kârlı çıkaracak şekilde tasarlanmış olması gerekir. Girişimcilerinizi sıfırdan eğitimden geçirin. İşinizin inceliklerini öğretin.
9. “Büyüyen Girişimciler Konseyi” veya “Liderler Topluluğu” gibi genel programlar düzenleyin. Başarılı girişimcilerinizle bilgi alışverişi yapın. Onların iyi yönlerini kopyalayın ve onları şirketinizde diğer girişimciler için örnek teşkil etmesini sağlayın.
10. Daha önce sektörde bulunanlardan fikir alın. Nasıl başarılı olduklarının bir yol haritasını isteyin. Ama her dediğini de gözü kapalı kabul etmeyin. Sıkı iletişimde bulunun çünkü unutmayın siz ilişkiye dayalı bir sektöre adım attınız.
Kendimce sektörümüze adım atan şirketlerin, bu sektörde başarılı olmak ve tutunabilmek amacıyla neler yapması gerektiğinden bahsetmeye çalıştım.
Faydalanmanız dileğiyle…
Enes Olgun

Bir yorum

  1. 2 Tane kitap yazıp millete 50 tllik hostları satmakla network lideri olunmuyor,Tam tersi network adı altında insanlar sömürülmüş oluyor.Abdülkadir beyi lorems den beridir biliriim,hem ahlaklı hem inanclı hem de işi sahip çıkar,ama kendini networkcu sanan bir çok insanın ahlarını almış insanları isterlerse 100 tane kitap yazsa bu sayfalarda görmesek daha iyi olur diye düşünüyorum.Birde bu yorumu yayınlarmısınız bakacam,objektifliğinizi görmekte beni mutlu eder.

Bir Cevap Yazın

Network Marketing Kripto Para