Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Eğitim / Öz Disiplin Sahibi Olmak İçin 6 Strateji

Öz Disiplin Sahibi Olmak İçin 6 Strateji

Hayatta başarılı ve mutlu insanların en önemli özelliklerinden bir tanesi öz disipline sahip bireyler olmalarıdır. Nasıl bu kadar iradeli olabiliyorsun diye sorduğumuz insanlar aslında bizden çok da farklı değiller. Sadece doğru DÜŞÜNCE TARZINA sahiptirler. Doğru düşünme stratejileri de doğru alışkanlıkları hayatımıza çeker.

1) Sade Yaşayın! Daha az karar verin! 

Evet, minimalizm burada da karşımıza çıkıyor. Sabah kalkıyorsunuz ve onca kıyafetin içinden ne giyeceğinize karar vermeniz gerekiyor. Karar vermek disiplinli davranmamızdan sorumlu da olan frontal (ön) lobun görevidir. Yani iradenizi daha gün başlamadan yordunuz bile. Ne kadar az eşyanız olursa düşünmeniz gereken şeyler o kadar azalır ve irade gücünüz de size kalır.

2) İrade Kas Gibidir, Yorulur Fakat Siz Zorladıkça Güçlenir!

Bebekliğinizden itibaren bir şeylere nasıl sabredeceğiniz öğretilmediyse ve siz daha acıktım demeden önünüze yemekler konulduysa, her istediğiniz çarçabuk gerçekleştirildiyse, iradenizi zorlamanıza bile gerek kalmadan büyüyüverdiniz. Yani beyniniz iradeli davranmaya hiç alışkın değil. Ama merak etmeyin, hiçbir şey için geç değil. Siz de günlük bir takım egzersizlerle iradenizi zorlayarak günden güne daha disiplinli bir insan olabilirsiniz.

3) Önemli ve Zor İşleri Sabah Saatlerinde Yapın!

Güne yeni başlıyorsunuz, zihniniz taptaze ve iradeniz emrinize amade! Size en zor görünen işler ve önemli kararlar için bu ideal zamanları kullanın. Sabahtan zor işleri bitirmenin verdiği öz güven ile günün geri kalan saatlerini verimli geçirin.

4) Elde Edeceğiniz Sonuca Odaklanın!

Yapmanız veya yapmamanız gereken bir şeyle karşı karşıya kaldığınızda, o anki haz yerine asıl hedefinizi hayal edin. Örneğin kilo vermek niyetindesiniz ve yine sipariş verirken zorlanıyorsunuz.. O sırada yiyeceğiniz yemeklerin ve tatlıların hayalini kurmak yerine, istediğiniz kiloda olduğunuz zamanki güzel vücudunuzu ve istediğiniz kıyafetlerin içine girdiğinize fermuarı rahatça çekebilmenin hazzını hayal ederseniz irade gücünüze siz bile şaşırabilirsiniz..

5) Bir Başkası Nasıl Davranırdı’yı Hayal Etmek!

Bazı konularda iyi olduğunu düşündüğünüz kişilerin yerinde olduğunuzu hayal ederseniz (mesela sunum yapmakta çok iyi olan birini) beyniniz modelleme yaparak davranışları taklit eder. Her şeyi gözlemleyerek ve taklit ederek ögrendik tıpkı bir bebek gibi..

6) Hedefi küçük parçalara bölün! 

900 bölümlük bir oyun oynadığınızı düşünün. Başlarken 900 bölümü bitireceğim diye başlamayız değil mi? Önce o ilk bölümü geçmeye çalışırız, o sırada ikinci bölümü düşünmeyiz bile. Hatta her bölümü ayrı bir zevkle oynarız. Kendimize koyduğumuz hedeflerin de çok bir farkı yoktur. Bir sınava hazırlanıyorsanız bütün kitabı bitirmeye odaklanmak yerine o gün çalışacağınız tek bir konuya odaklanmak işinizi çok kolaylaştıracaktır. Her bölümde eğlenmeyi unutmayın 🙂


Kaynak: http://www.muthispsikoloji.com

Bir Cevap Yazın

Network Marketing Kripto Para