Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Eğitim / Network Marketing Sistemde İletişim Listesi Önemli mi?

Network Marketing Sistemde İletişim Listesi Önemli mi?

Yıllardır sponsorlar Network Marketing sektörüne yeni giren kişilere, tanıdıklarının listesini çıkarmaları gerektiğini, ürün ve hizmeti onlara tavsiye etmelerinin faydalı olduğunu anlatmışlardır. Ve bana göre bu gerçekten faydalı bir bilgi paylaşımıdır. Ancak son zamanlarda çeşitli Network Marketing eğitimi anlatımlarında, iş fırsatı(!) sunumlarında, sponsor taktiklerinde “iletişime geçilecekler listesini” hazırlamaktan uzak durmamız gerektiği söylenmektedir. Buna alternatif olarak İnternet dünyasını kullanmayı öneren bu yeni anlatım bu yazımızda derinlemesine sorgulanacaktır. Neden böyle bir liste hazırlamaktan uzak durmamız isteniyor?

Key people in a networked crowd.Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, İnternet dünyasını kullanmak herkes için çok önemli, gerekli ve faydalı bir iştir. Network Marketing sektöründe çalışmalarını sürdüren bizler de işimizi mutlaka İnternet’e taşımalıyız. Bu durum tartışılmaz bir gerçektir. Fakat bu gerçeği dile getirirken, “yakın çevremiz ile iletişime geçmemizi” istememek, önermemek başka bir bakış açısının doğal sonucudur. Nedir bu bakış açısı?

Yazılarımı takip edenlerin fark ettiği gibi sektörde muhakkak uzak durmamız gereken zihniyet “Network Marketing Görünümlü Titan Zincirleridir” . Bu zihniyetin, firmalar ve sponsorlardaki görünüm özelliklerini çeşitli yazılarımızda kaleme almıştık. Arzu edenler “Yazılar” bölümünden bu konuyu detaylı ve kapsamlı bir biçimde inceleyebilir…

Bu zihniyette, ürün ve hizmetin göstermelik olduğunu; kaliteden, fiyat avantajından, ürün memnuniyetinden söz etmenin mümkün olmadığını; yapılanın “iş fırsatı” adı altında zenginlik vaatleriyle kazanç planı anlatımı olduğunu ve bu sebeple de titan zinciri zihniyetine sahip olduklarını dile getirmiştik. Siz eğer böyle bir firmada iseniz, böyle bir firma ile karşılaşmış iseniz, sizin firmanızı tanıtmanız ürün ve hizmet üzerinden olmayacaktır maalesef. Düşünsenize, yakın bir dostunuza gidip firmanın avantajlı(!) ürün ve hizmetini tavsiye edeceksiniz:

” Merhaba. X firmasında hosting ve domain hizmeti çok kaliteli ve uygun. Yıllık 575 TL. Bence değerlendirmelisin.”

“Merhaba. X firması özel bir saat üretmiş. Fiyatı 1500 USD. Kesinlikle denemelisin.”

“Merhaba. X firması gıda takviyeleri üretiyor. Paket fiyatı 1250 TL. Denemen gerek.”

Bu gibi firmalarda ürün ve hizmeti anlattığınızda, tavsiye ettiğinizde ne kadar da komik bir duruma düşüldüğünü umarım görmüşsünüzdür. Çünkü, piyasada aynı kalitedeki bir ürün ve hizmeti, bu firmalardan neden 2-5 kat daha pahalıya alsın ki yakın çevreniz? Sakın Network Marketing iş fırsatı olduğu için demeyin. Çünkü kaliteli hiçbir Network Marketing firması, distribütörlerine kâr payı veriyorum diyerek ürün fiyatını yükseltmez. Bu durum Network Marketing’in ruhuna aykırıdır.

Bunun farkında olan firma yetkilileri ve  bu firmada çalışan sponsorlar anlatımlarını mecburen kazanç planı üzerinden, “şu kadar kişi getirirsen bu kadar kazanırsın ve zengin olursun” şeklinde yapmaktadır. Karşıdaki kişinin hayallerinin maddi ve manevi olarak sömürülmesi esasına dayanan bu titan zinciri zihniyeti tarzındaki anlatım tabi ki tanıdığınız dostları, çevrenizi, sizi sevenleri rahatsız edecektir. Çünkü siz onlar üzerinden para kazanmaya çalışıyorsunuz. Bilinç altınız bu şekilde kodlandığı için de, siz bilinç üstünüzde ne derseniz deyin anlatımınız yakın çevrenizle aranızı bozuyor.

Bu anlatımın temelinde karşıdakinin umutlarını, hayallerini sömürme duygusu yatar. Ortada somut, değerlendirilecek bir ürün ve hizmet olmadığı için, size sunulanlar sadece çok para kazanmış liderlerin arabaları, evleri olacaktır.

Tüm bu anlattığım bakış açısı sebebiyle, bu tarz düşünen sponsorlar eğitimlerinde kontak listesi hazırlamanın yanlışlığını, yakın çevresinin kendisine nasıl destek olmadığını, sevdikleriyle arasının açıldığını gururlanarak anlatır da durur.

Peki, doğru bir Network Marketing firmasında süreç nasıl işler?

Siz X firmasının ürün ve hizmetinin tavsiyesini bir şekilde almışsınızdır. Ve bir iki ürün ile başlayarak firmanın ürünlerini kullanıyorsunuzdur. Kullandığınız bu ürün ve hizmet sizi gerçekten çok memnun etmiştir. Çünkü marketlerde satılan ürünlerden daha kaliteli ürünleri alıyor, hem de bunu daha uygun fiyatla ediniyorsunuz. Üstüne üstlük firmanın size distribütörlük hakkı tanıyarak kazanç fırsatı vermesi de işin cabası. Lütfen düşünün, kaliteli bir ürünü uygun fiyata aldınız. Ve ya bir rahatsızlığınızdan kullandığınız bu ürünle kurtuldunuz. Böyle bir durumda bunu çevrenizle heyecan ile paylaşmamanız, onlara duygu dolu bir konuşma yapmamanız; hatta onlara ürün hediyesinde bulunup, mutlaka denemeleri gerektiğini söylememeniz mümkün müdür? Cildinizdeki sivilcelerden kurtulmanın memnuniyeti üzerine kullandığınız bu ürünü aynı durumdan müzdarip bir dostunuzla paylaşmanız ve onun da aynı sonucu alması kadar değerli, özel başka bir şey var mıdır? Dikkat edin, burada para, kazanç planı çoğunlukla arka plandadır. Çünkü bu anlattığım örnekler bizim için çok daha değerlidir.

“Network Marketing İçgüdüsel Gerçekleşen Bir Süreçtir” başlıklı yazımda bu konuya da değinmiştim:

“Kendinize şunu itiraf edin. Firmanızda kullandığınız (!) ürün ve hizmetten memnun değil sadece kazanç planı dolayısıyla zengin olmak için çalışıyorsanız siz yasal görünümlü titan zincirisiniz.”

Doğru Network Marketing firmasında, ürün ve hizmeti kullandığınızda istemeden de olsa iletişim listesi mutlaka hazırlayacaksınız. Bu kadar faydalı ürünleri, uygun fiyatla alarak nasıl olur da bu avantajı çevrenizle, dostlarınızla paylaşmazsınız değil mi?

Başarıya giden yoldaki tek anahtarın samimiyet olduğunun bilinciyle…

Hoşça kalın…

Mustafa Yüksel / Network Marketing Rehberi

Bir Cevap Yazın

Network Marketing Kripto Para