Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Eğitim / Network Marketing Görünümlü Titan Zincirleri

Network Marketing Görünümlü Titan Zincirleri

İlk zamanlarda Network Marketing fikrine en fazla zarar veren şüphesiz titan/saadet zinciri tarzındaki yapılanmalar olmuştur.

“Para üzerinden para kazanmak” zihniyetiyle, herhangi bir ürün hizmet paylaşımı yapmadan, sadece “kazanç planı” üzerine yoğunlaşan oluşumlardır titan zinciri ismiyle bildiklerimiz. Bir çok masum insanı maddi ve manevi olarak sömüren bu oluşumlar nihayet yasal olarak durdurulmuştur(!). Her ne kadar illegal bir biçimde bu oluşumların varlığına halen rastlansa da, sektör için asıl önemli tehdit “Network Marketing görünümlü titan zincirleridir”.

Peki neyi anlatmak istiyoruz bu ifade ile? saadet-zinciri

Titan zincirleri herhangi bir ürün ya da hizmet sunmadan kazanç planı oluşturdukları için yasal düzenleme ürün ya da hizmet olmaksızın, para üzerinden para kazanmanın önüne geçmiştir. Bu yasal düzenlemenin kendilerini rahatsız etmesi dolayısıyla, aynı zihniyet başka bir biçimde kamufle olmuştur sektörde. Bu yeni görünümün en temel özellikleri;

1- Göstermelik ürün ve hizmet

Titan zinciri oluşumlarını devam ettirmek ve yasal hale getirmek için, kendilerine yük olmayacak, basit, üretimi zahmetsiz olan ve genellikle devamlılık arz etmeyen ürünleri ve hizmetleri insanlara sunmuşlardır. Bu bazen enerji içerdiği söylenen bir kolye, bazen manyetizma ile alakalı özel(!) bir mıknatıs, bazen de basit düzeyde hosting ve domain hizmeti olmuştur…

Burada fark etmemiz gereken ilk şey ürün ve hizmetin göstermelik olup olmadığıdır.

2- Piyasanın üzerinde fiyatlandırma

Network Marketing fikrinin en önemli çıkış noktası gerek firmaya sağladığı mali avantajlar, gerekse de tüketiciye sunduğu özel fiyatlardır. Network Marketing Eğitimi (Başlangıç Düzey) videomuzu izlediyseniz, klasik ticaret sisteminden en önemli farkının ürünün tüketiciye çok uygun bir fiyat ile ulaşması olduğunu görmüşsünüzdür. Titan zincirleri ise bunun tam tersidir. Mevcut ürün ve hizmet piyasa koşullarından 2-5 kat daha fazla bir fiyata sunulur. Eğer fiyat çok fazla ürün de yetersiz bir ürün ise, bu takdirde aradaki dengeyi ürüne olağanüstü(!), gözlemlenemeyen özellikler sunarak oluştururlar. Bu sebeple de karşınıza fiyatı 3000 tl olan enerji düzenleyici(!) bir kolye geldiği gibi, piyasadan 5-6 kat daha pahalı olan hosting ve domain gibi ürünler çıkabilir. Şaşırmayın.

3- Giriş ücretinin fazla oluşu

Titan zinciri para üzerinden para kazanma sistemi olduğu için, sistemi ayakta tutan yeni girenlerin maddi katılımlarıdır. Sistemdeki tüm herkesi tatmin edecek bir kazancın oluşması da girenlerin yüksek bir tutar ile girmesine bağlıdır. İşte bu temel düstur network marketing görünümlü titan zincirlerinde de kullanılmaktadır. Fakat sizi rahatsız etmeyecek, savunabilecekleri çeşitli görünümler altında.

“Aramıza katılman için bir kolye alman gerek, fiyatı 1500 USD. Çünkü bu kolye sıradan bir kolye değil!”

“Aramıza katılman için ürün paketimizden alman gerek. Paket fiyatımız 1250 TL. Bu paketin içerisinde senin 8 haftalık kullanacağın ve çevrenle de paylaşabileceğin ürünler var!”

“Aramıza katılman için hiç ihtiyacın olmasa da, kullanmasan da hosting ve domain almalısın. Bunun fiyatı 1500 TL. Çünkü 3 yıllık hosting hizmeti veriyoruz sana!”

“Ürün ve hizmet bahane, kazanç planı şahane. Gel dostum, gel! Çok zengin olacaksın, arabalar, daireler alacaksın. Lüks tatillere gideceksin. Mutlu olacaksın. Senin de çok zengin olmaya hakkın var. Bak kazanç planı şu kadar kazandırıyor, bu kadar kazanan liderlerimiz var, kısa sürede araba alan kişiler var. ”

Kanmayın ve aldatılmayın; lütfen…

4- Kazanç Planının Ürün ve Hizmetin Önüne Geçmesi

Titan zincirinde önemli olan kazanç planıdır ve bundan başka bir şey yoktur. Titan zincirinin yasal görünen yüzünde ise önemli olan yine kazanç planıdır, ürün ve hizmet ise çoğu kişiyi ilgilendirmez. Bu sebeple de kimse ürün ve hizmet anlatımı yapmaz, genel toplantılar hep kazanç planı üzerinedir. Diyelim ki bir Network Marketing sunumuna gittiniz. Şaşalı, zengin görünümlü, gürültülü, motivasyon(!) içerikli bir sunum. İçeriğinde sürekli bir kazanç planı, sürekli bir zenginlik vaatleri, sürekli bir ürün ve hizmet anlatımı eksikliği… Lütfen oradan hemen uzaklaşın…

Network Marketing sisteminin özü ürün ve hizmet döngüsüne dayanır. Firma gücünü yeni girenlerden değil, mevcut olanların ürün ve hizmet alımından alır. Bu sebeple ürün ve hizmet temelli çalışan firmalar yıllar boyu ayakta kalırken, Network Marketing görünümlü titan zincirleri ise bir kaç yıl yeni giren insanları sömürdükten sonra piyasadan yok olurlar.

5- Binary Sistem

networkmarketingdegildir

Titan zincirlerinde kullanılan en temel sistem Binary (ikili-üçlü) sistemdir. Bu kazanç planı sisteminde, kişinin altına kaç üye alabileceği ve yapının nasıl büyüyeceği bellidir. İkiden fazla kol oluşturulamaz. Sizin oluşturduğunuz kollar ise aynı şekilde maksimum iki kişiyi dahil edebilirler. Her ne kadar yardımlaşma ve paylaşım esasına dayandığı söylense de bu sistemin titan zinciri zihniyetindeki firmalarda kullanılmasının önemli bir sebebi vardır.

Kazanç anlatımlarında, karşıdakine “Sadece iki kişi getir, hatta sen katıl biz senin iki kişi bulmanı sağlarız.” şeklindeki bir söylem aynı zihniyette olanlar tarafından çok sevilir. Çünkü 2 kişi bulmak nedir ki? Zaten bulamasa da üsttekiler onun boşluğu dolduracak. O da oturduğu yerden para kazanacak. Ne güzel(!).

İkinci önemli sebep ise, bu sistemin her kademede aynı primi sağlamasıdır. Sistem ikili bir sistem olduğu için, geometrik bir biçimde büyür. Aynı zamanda da direkt piramit şeklini alır. Aşağıdaki her kademeden aynı primi almak piramidin üst kısmında olanlar için muhteşem bir olaydır. Sistem alttakilere vadettiği kazancı sağlamadığı zaman, aşağıdan tepkiler başladığı zaman; çözüm olarak giriş ücretini arttırmak, bir kaç üyelik almak şeklinde kendini değiştirir. Çünkü biraz önce de söylediğimiz gibi bu sistemler kazanç planı üzerine kuruludur ve giriş yapanların sağladıkları yeni kan ile yaşamlarını devam ettirir.

Evet, Network Marketing görünümlü titan zinciri firmalarının özelliklerine yüzeysel bir biçimde değindik. Bu bir zihniyetin eseridir. Bu zihniyet bencil, insanları sömüren, şaşalı bir zenginlik vaadi sunan, samimiyetsiz bir zihniyettir. Aynı zihniyete sahip, kolay yoldan çok para kazanmak isteyenler için güzel bir fırsattır. Bizim bu noktadaki mücadelemiz ise, bahçemizdeki bu gül görünümlü zehirli bitkileri fark etmek ve bunlardan insanlara gelecek olan zararı asgariye indirmektir. Bunun yolu da bilinçlenmekten geçmektedir.

Başarıya giden yoldaki tek anahtarın samimiyet olduğunun bilinciyle…

Hoş çakalın…

Mustafa Yüksel / Network Marketing Rehberi

Bir Cevap Yazın

Network Marketing Kripto Para