Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Eğitim / Kendini Güncelle!

Kendini Güncelle!

Hemen hemen duymayanın olmadığı bir söz vardır: “Ne idik, ne olduk, ne olacağız?”

Hemen kendime sormalıyım bu soruları ardı ardına ve doğru cevapları yakalamalıyım: “Ne idim, ne oldum, ne olacağım?” Bulunduğum konumda yapmam gereken sorumluluklarım var. Bunlara ayırdığım zaman dışında neler yapıyorum? Kendimde hiç yolculuk yaptım mı? Kendimi ne kadar tanıyorum?

Derviş Yunus ne güzel söyler: “Bir ben vardır bende, benden içeru.” Dışa bakan göz kadar içe bakan göz gerek. Kendimizi, potansiyelimizi, geliştirebileceğimiz yönlerimizi bulmak, güncellemek zorundayız. Bazen kalabalık içinde planı hedefi belirleriz, bazen yalnızken alırız en güzel kararları. Yalnız, kararı almak kadar zor olan şey o kararı uygulamaktır. Hele de bunun adı iş ise… Sonucunda kazanmak varsa daha da dikkat çeker. Karışanı da bir o kadar olur. Kişiliğimize olmamada performansımıza dönük eleştiriler bizi engeller.

“Sen yapamazsın!”
“Bu iş sana göre değil, bunun adamı ayrı.”
“Bu işten kazanan var mı!”
“Boşuna zaman kaybın olur…”Oysa bütün başarılı kişilerin önüne gelen klasik engellerden biri sizi durdurmaya çalışıyor. Binlerce insan hayal kurar ama çok azı gerçekleştirir.Hayallerini elle tutulur, gözle görünür hâle getirenlerin ortak özellikleri nedir dersiniz? Nedir isimlerini yazdıran yıldızlara? Acaba yumuşacık yataklarda sadece hayal kurarak mı zengin olur insan?Laboratuvarda kahve yudumlayarak yeni aşı, ilaç, kür vb. bulan kaç bilim adamı var? Dünya rekoruna adını yazdıran sporcu, gazeteci, sanatçı vs. istemekle yetindiler mi? Yoksa hepsinde olan ortak özellikler mi onları sonuca götürdü? Yani başarının kodu ne?

Bu şifreyi harfiyen uygulayanların hepsinde aynı sonuç görülür mü? Evet, başarı tesadüf olmayacak kadar zor, bir o kadar özel ve ayrıcalıklıdır ve elbette bunun şifresi vardır. Şahsa bağlı küçük ayrıntılar olsa da, temel maddeler değişmiyor. Bu kişiler sürekli arayış içindelerdir, kendilerini yenilemek, güncellemek ve öğrenmek hevesi ile çevrelerine olumlu sinyaller verirler. Bırakın kitapları, insanları, çevrelerinde gördükleri her şeye canlı-cansız fark etmez, alıcı nazarla bakarlar. Akan ırmağa benzerler; zaman gibi durmadan sürekli coşkulu ruh halleri ile kendilerini fark ettirirler. Başarı için hayal unsurlarını öyle geliştirmişlerdir ki; bu kişilerin hayallerine bile nazar değer. Hayal güçleri, zirveye çıkacaklarının işaretlerini verir. Hayal kurmaktan ve bunu ısrarla istemekten korkmazlar. Hayallerini kişisel hedeflere daha sonra toplum hedefine uyarlarlar. Öncelikle kendi özgüvenlerini ve içsel güçlerini harekete geçirirler. Davranışlarının sonucunda oluşacak her türlü riski, sorumluluğu iyi hesaplarlar sonucuna katlanırlar. Asla yılgınlık göstermez ve pes etmezler. Bazen ‘hayır’ların ‘evet’lerden kıymetli olduğunu bilirler. Bu, onlara güç verir. Onaylanmak güdülerini bastırıp, azim güdülerini ön plana çıkarırlar.

Bu özel kişilerin en önemli özelliklerin biri de zamanı etkin kullanmalarıdır. Zaman konusunda titiz planlama yapıp kısa – orta – uzun vadede yapacakları işleri, ulaşacakları hedef ve kariyerleri doğru hesaplayıp ona göre kendilerini motive ederler.
Bir dağcı düşünün… Zirveye ulaşmak için yüksek ve zor şartlarda tırmanacağı dağın öncelikle hangi yönünden nasıl başlangıç yapacağını iyi hesaplaması, rüzgârın yönünü ve güneşin eğimini iyi etüt etmesi gerekir. Aynı zirveye iki kişi ulaşmak istese, planlamasını yapan mı, yoksa öylesine, aklına geldiği gibi hareket eden mi daha kısa sürede ve daha az performansla zirveye ulaşır? Başarı asla tesadüf olamaz.

Başarıyı taşımak için güçlü bir karakter lazımdır, aynı zamanda azimli ve hedefli çalışmak, hedeflerini sevmek, benimsemek gerekir. Sadece başarı değil, huzur ve mutlulukla gelen başarı için de duygusal zekâ ile zihin zekâsının doğru oranda kullanılması gerekir. Hedeflerimizin planlamasını yaparken sonucunda alacağımız ödülün yüreğimizin taşıyamayacağı büyüklükte huzur olmasına özen gösterelim.
Mutlu etmeyen başarı = Zamanın ve gücün yanlış kullanılması…

Türkan Daşkın

Bir Cevap Yazın

Network Marketing Kripto Para