Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Eğitim / Ev Eksenli Çalışma

Ev Eksenli Çalışma

Bu yazıda çalışmanın iki yöntemini karşılaştıracağım: Ev merkezli çalışma ve ofis merkezli çalışma.

NM’de ofis merkezli çalışma sıradan olmasa da, bazı “network marketer”lar için çekici bir yöntemdir. Hızlı artan satışlar, bütün organizasyonu takip edebilme ve organizasyon dâhilinde motivasyonun yüksek tutulması deneyimsiz ve yeni “network marketer”ların bu sistemi tercih etmesinin birkaç nedeni. Ancak organizasyonun nasıl çalışacağına liderler karar vermektedir. Ev merkezli çalışmanın ofis merkezli çalışmaya göre avantajlarına bir göz atalım.

Giderler: Google’da NM veya MLM yazıp araştırırsanız ilk gözünüze çarpacak şey NM hakkındaki neredeyse tüm internet sitelerinde “ev merkezli” sözcük grubunun kullanılmış olmasıdır. Bu sektörde işe başlamanın en güzel yönlerinden biri çok düşük bir anaparaya ihtiyaç duyulmasıdır. Genellikle bir NM işine başlamanın yatırımı 500 dolardan fazla değildir, nadiren 1000 dolara kadar çıkar. Bu nedenle herkes bir NM işine atılabilir. Bütün gelirlerini, hatta kendi birikimlerini ofis giderlerine harcayan, kısa süre içinde borca girip aslında bu işi çok kolayca çok daha makul giderlerle ev merkezli yaparak başarılı olabilecek “network marketer”lar gördüm. NM’de borca girmek oldukça şaşırtıcı ve akıl almazdır. Organizasyonuna zarar verecek şeyler için bu kadar para harcamak neden? Gelirinizin tadını çıkartabilir ve ofisi açık tutmak için gereksiz harcamalar yapmayı engelleyebilirsiniz. Bununla beraber en kötü şeylerden biri ofisle ilgili harcamaların tahsil günlerindeki strestir ki bu da sizin organizasyonunuz üzerine yoğunlaşmaktansa bu giderleri nasıl karşılayacağınızı düşünmek zorunda bırakır.Kopyalama: Ofis merkezli çalışan organizasyonlara hızlı bir şekilde göz atarsanız, sürekli ofiste bulunan ve NM hakkında çok bilgili, deneyimli insanların ve bu kişilere sürekli sorular yönelten yeni başlamış “network marketer”ların olduğunu görürsünüz. Bu iki grup arasında aslında hemen hemen hiçbir şey bilmeyen “networker(!)”lar vardır. Bu insanlar ofislere haftada iki defa bile uğramazlar, ne de olsa ofiste her şeyi bilen ve onun organizasyonunu çok daha iyi destekleyen bir lider vardır ve onun ofise gelmesinin bir gereği yoktur! Maalesef bu konuda haklıdırlar. Bir süre sonra, yeniler de küçük bir grup oluşturduktan sonra aynısını yapabileceklerini anlarlar ve gruplarını desteklemeden nasıl para kazanabileceklerini öğrenirler. Bilmezler ki bu şekilde hiçbir zaman istediklerine ulaşamayacaklar… İki sene sonra, aynı liderleri ofiste farklı yenilerle uğraşırken göreceksiniz ve bu hayatları boyunca böyle devam edecek. Başkaları üzerine küçük bir iş kuran, yatırım yapan bir organizasyon kesinlikle yoktur!Gereklilik Hissi: Ofiste çalışmanın en açık gerçeği, yenilerden –hatta üst kollardan- ödemeler için katkıda bulunmalarını bekleyememenizdir. Eğer ürün satın almanın dışında fazladan bir para isterseniz işten soğuyacak ve/veya işi bırakacaklardır. Bu yüzden üst kol olarak ofis giderlerini sizin üstlenmeniz gerekmektedir ve bu da durumun tehlikeli kısmıdır. Yeni müşteriler için mekân ve fırsat hazırlamanız gerektiği zaman bu sizin onlara ne kadar çok ihtiyacınız olduğunu gösterir, zira bu işler için akıl almaz paralar ödemeyi göze almışsınızdır! Gerçek şudur ki onlar sizin çalışanınızdır. NM kendinize ait bir iş sahibi olmak için bir fırsattır fakat bu kadar çok parayı başkaları için harcadığınız zaman iş tam tersine dönmektedir. Organizasyonunuz SİZİN için çalışır ve bu SİZİN işinizdir; onların değil.

Kolay Uygulanabilir: Eğer kendi grubunuzun lideriyseniz, bir şey yapmak istediğiniz zaman kendinize mutlaka iki soru sorun:

1- Kopyalanabilir mi?
2- Kolay yapılabilir mi?

Ofis merkezli çalışmak ne kopyalanabilir ne de kolay yapılabilir bir uygulamadır. Kesinlikle kopyalanabilir değildir çünkü herkes ofis için fazladan para ödeyemez. Kesinlikle kolay yapılabilir değildir çünkü ofisinizde sunum dinleyen müşteri adaylarının (prospectlerin) pek çoğu böyle bir ofisi kiralayamayacaklarını düşünür. Eğer 6 bin dolar veya 10 bin dolar birikimleri olsaydı, bunu ofise harcamaktansa başka şekilde değerlendirmeyi tercih ederlerdi.

İstatistikler: Doğrudan Satış Organizasyonu (Direct Selling Organization –www.dsa.org) resmî internet sitelerinde MLM hakkında güzel istatistikler yayınladı. Ofis satışları, tüm satışların %3’ünden daha azdır. Böylesine küçük bir paya yoğunlaşmak kesinlikle ama kesinlikle mantıklı değildir. Tüm satışların %70’inden fazlası ev merkezli organizasyonlardan sağlanmaktadır. Ayrıca Zig, Ziglar, Jim Rohn, Mark Yarnell gibi önemli network marketing liderleri, başlangıçtaki yatırım giderlerini düşürmek, daha inandırıcı olmak ve daha fazla kar etmek için işe kendi evinizde başlamayı tavsiye ediyor.

Network Marketing orta ve alt gelir grubundakilerin kendi işlerini sıfırdan kurmaları ve milyonlar kazanmaları için en iyi fırsattır. Her insanın bu işi yapabilmesinin en önemli sebebi ise EV MERKEZLİ olmasıdır. Ofislerden sağlanan küçük satış payına odaklanmanız, büyük satış payını yok saydığınızı gösterir. Yani KÂRIN BÜYÜK KISMINDAN VAZGEÇMİŞ olursunuz. Bu işin doğasını değiştirmeyelim. Bu işi yapılması gerektiği gibi yapalım: EV MERKEZLİ.

Sizin Başarınıza,

Enes Olgun
enesolgun@gmail.comKaynak: Network Kariyer

Bir Cevap Yazın

Network Marketing Kripto Para