Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Genel / Dizüstü bilgisayar alırken bunlara dikkat!

Dizüstü bilgisayar alırken bunlara dikkat!

Bundan 10 yıl önce dizüstü bilgisayarlar oldukça pahalı ve ağırdı. Alabileceğiniz en uc uz bilgisayar 4:3 ekran, işlevsiz bir klavye, megabytelarla ölçülen bir hard disk alabiliyordunuz. Ancak günümüzde dizüstü bilgisayarları farklı çığır açtı. Yeni laptoplar daha hafif, daha hızlı, çok becerikli ve daha pek çok masaüstü bilgisayarından daha ucuz.

Peki taşınabilir bir bilgisayar alırken ne yapmanız gerekir, hangi özelliklere sahip olmalı.

NİÇİN KULLANACAKSINIZ:
dizustu-loptop-bilgisayar05Öncelikle laptopu ne amaçlı kullanacağınıza karar verin. PowerPoint sunumu mu yapacaksınız, sadece not mu tutacaksınız ya da basit iş görevleri için mi alacaksınız buna dikkat edin. Ya da HD filmler izlemeyi , en üst sürün bilgisayar oyunları oynamayı mı düşünüyorsunuz? Burada ihtiyacınız olan özelliklerdeki bilgisayarın fiyat aralığına bakın. Sadece internette girmek için ve yazı yazmak için kullanacağınız bir laptop istiyorsanız ucuz bir laptop satın alabilirsiniz.

PİL ÖMRÜ:
Laptopları evinizin dışında da kullanacağınız için pil ömrü çok önemlidir. Alacağınız laptopun pilinin ne kadar süre dayandığına dikkat edin. Alacağınız laptopun üzerindeki pil ömrü hakkında şüpheci davranın. Çünkü cihazlarda belirtilen pil ömrü sadece kısık ışıktaki cihaz kullanımını içeriyor, laptopunuzun ışığını açtığınızda laptopun pili daha çabuk tükenecektir. Ayrıca internete sörf yaptığınızda ve birkaç uygulamayı aynı anda kullanırken iddia edilen süreden 1-2 saat düşün. Piyasayada pek fazla örneği olmasa da 8 hücreli pil kullanan bilgisayarlar var bunlar size batarya ile daha fazla kullanma imkanı tanıyacaktır.

BÜYÜKLÜK VE AĞIRLIK:
Ağır laptoplar taşınabilirlik özelliğini yokediyor. 2011 yılından itibaren Intel, daha hafif sistemlere odaklanan ultrabook kategorisini oluşturdu. Bunların ağırlığı yaklaşık 1,3 kilogram. Taşınabilirliği olan, uzun pil ömrüne sahip ultrabookların fiyatları 800 ile 1000 dolar arasında değişiyor. Ancak bu laptoplar bazı kullanıcılar tarafından yeterince performanslı bulunmayabiliyor. Bugün satılan birçok 15 inç laptop ise yaklaşık 2,3 kilogram ağırlığında. Bu tarz bir bilgisayarı ofis ile ev arasında her gün götürüp getirebilirsiniz. Büyük ekrana sahip bazı modellerin ağırlığı ise 3,2 ile 3,6 kilograma çıkabiliyor, şarj cihazı ve çantanın ağırlığını da katarsanız bu ağırlıklar bir hayli daha artacaktır.

EKRAN BOYUTU VE ÇÖZÜNÜRLÜK:
Notebook endüstrisinde 3 genel ekran boyutu var: 13 inç, 15 inç ve 17 inç. Üreticiler bu laptopların en küçüklerinin daha ince ve hafif olması için optik sürücülerden vazgeçtiler. Orta boydaki laptoplar ise daha geniş ekran sunuyor ancak daha ağır. En büyük kategoride yer alan laptoplar ise çok iyi ekran kalitesine sahip, ancak oldukça büyük. Ancak yüksek çözünürlüklü görüntüler ve güçlü bir donanım sunmasına rağmen ağırlıkları sebebiyle portatiflikten bir hayli uzak oluyorlar. Özellikle 17 inç laptoptan video veya film izlerken bir televizyon, büyük bir bilgisayar monitorü kadar iyi sonuç alabiliyorsunuz. Daha küçük olan 11-14 inçlik notebooklar film izlemek veya oyun oynamakt için biraz küçük olabilir. Bunların ekran çözünürlükleri de düşük. Laptop üreticileri maliyetleri azaltmak için daha ucuz ekran kartı kullanıyorlar.

İŞLEMCİ VE GRAFİKLER:
Bir bilgisayarın işlemcisi bilgisayar programları, çoklu görevleri ve modern bilgisayardan beklenen herşeyi yaparken ne kadar verimli dizustu-loptop-bilgisayar06olduğunu belirler. İşlemciler her yıl daha hızlı ve daha etkili oluyorlar. Birçok Windows tabanlı bilgisayar Intel’in işlemcileri üzerinde çalışıyor. Günümüzdeki 4 çekirdekli çipler daha güçlü performans sergiliyor. Hatta iki çekirdekli işlemciler bile HD video oynatabiliyor veya ağır grafik programları çalıştırabiliyor. Grafik işlemci HD video oynatırken ve oyunları çalıştırırken önemlidir. Birçok laptop maliyeti ucuzlatmak için entegre edilmiş ekran kartları kullanıyor. Bunlar daha az güçlü, büyük güç isteyen grafik işlemleri yapamayabilir, fakat HD video oynatmak için yeterli.

DEPOLAMA VE HAFIZA:
Yıllardır tüm laptoplar verileri hard disk olarak isimlendirilen dönen diskler üzerine depoluyorlar. Bunların çoğu da halen bunu yapıyor, fakat SSD olarak tabir edilen silikon tabanlı hafıza kartı kullanan daha hızlı transistörlü sürücüler, mobil bilgisayarlarda yaygın olabilir. Bunların olumsuz tarafları ise pahalı olmaları ve çok fazla depolama alanı sunmamaları. Depolama alanı sizin için sorun olmamalı. Bilgisayar ve işletim sistemi üzerinde çalışan yazılımın her parça verileri RAM’e kaydediyor. Bilgisayarınızın RAM’inin yüksek olması iyi olacaktır. Ancak istediğiniz zaman bu bileşenin kapasitesini kolaylıkla artırabilirsiniz.

OPTİK SÜRÜCÜYE İHTİYACINIZ VAR MI?
İlk CD sürücüsünün piyasaya çıktığı günden bu yana optik depolama ortamı en kilit bilgisayar bileşeni oldu. Fakat USB formundaki ucuz flashdiskler ve internetteki cloud depolama alanları bu bileşenlerin gerekliliğini azalttı. Artık blu-ray sürücüleri bile laptopların küçük bir bölümünde opsiyonel olarak sunuluyor. Eğer optik disk sürücüsüne ihtiyacınız yoksa kendinizi cloud depolama konusunda geliştirin.

PORTLAR VE GENİŞLETİLEBİLİRLİK:
Her bilgisayar kullanıcısı USB port ile mutlaka bir şekilde tanışmıştır. Ancak çoğu kullanıcının, daha hızlı olan USB 3.0’dan haberi yok. Bilgisayar endüstrisinde ağır ağır ilerleyen USB 3.0, eski 2.0 versiyonlarından 10 kat daha hızlı saniyede 400 megabyte veri transfer edebiliyor. Bilgisayarınızdaki görüntüleri televizyona aktarmak için HDMI portu günümüzde olmazsa olmaz olarak değerlendirilebilir. Dizüstü bilgisayarınızı uzun süre kullanmak istiyorsanız, bilgisayarı isteğinize göre nasıl uyarlayabileceğinizi ve genişletebileceğinizi öğrenin.

dizustu-loptop-bilgisayar07GÜVENLİK ÖZELLİKLERİ:
Günümüzde kullandığımız bilgisayarlardaki kişisel bilgileri korumak oldukça önemli bir konu. Dijital olarak internette depolanan bilgiler için her zaman bir risk vardır. Ancak dizüstü bilgisayarlar bilgilerin çalınmasını kolaylaştırarak bu riski daha da artırdı. Bazı bilgisayarlarda meraklıları bilgisayarınızdan uzak tutmak için parmak izi tarayıcıları geliştirildi. Bu gibi bir takım güvenlik özellikleri sizi korumaya yardım edebilir, ancak bilgilerinizi dolandırıcılardan koruyacağını da düşünmeyin.

GARANTİ VE CİHAZIN DEĞERİ:
Elektronik ürün alan müşteriler her zaman yeniliğe ayak uydurmalıdır. Çünkü yeni aldığınız bir laptop sadece birkaç ay içinde güncelliğini kaybederek fiyatları düşer. Bu nedenle satın alacağınız laptopun değerini yüksek tutmak için ürün yenilendikten veya piyasaya ilk kez çıktıktan hemen sonra alın. Yeni sistemler genellikle yeni bir işlemci geliştirildikten kısa bir süre sonra güncelliğini kaybeder. Bilgisayarını satın alırken faturasını almayı ve garanti belgesini onaylatmayı unutmayın.

Kaynak: Zaman

Bir Cevap Yazın

Network Marketing Kripto Para